Nujna medicinska pomoč obsega izvedbo nujnih zdravstvenih storitev, katerih opustitev bi v kratkem vodila v nepopravljivo in hudo okvaro zdravja ali smrt pacienta. Za nujno medicinsko pomoč v primeru življenjske ogroženosti na domu, v prometni ali drugi nesreči, vedno pokličemo na telefonsko številko 112.
Dostopnost do storitev nujne medicinske pomoči v Zdravstvenem domu Domžale je zagotovljena neprekinjeno 24 ur na dan vse dni v letu v okviru urgentne ambulante in dežurne službe.
Urgentna ambulanta
Deluje kot ambulanta nujne medicinske pomoči v pritličju ZD Domžale od ponedeljka do petka od 7. do 20. ure. V ambulanti deluje urgentni zdravnik z diplomiranim zdravstvenim tehnikom. Kadar je urgentna ekipa na terenu, nujne paciente v ambulanti obravnava vnaprej določen nadomestni zdravnik in medicinska sestra.
Čakalnica pred urgentno ambulanto ima videonadzor, zato se prihod pacientov opazi in se jih v primernem času sprejme oz. pokliče v ambulanto. Ob vratih je tudi zvonec, kjer resnično urgentni pacienti lahko dodatno opozorijo na svoj prihod.
- Ambulanta v dnevnem času ne obravnava otrok, razen če gre za življenjsko ogroženost ali sveže poškodbe. Vse ostale otroke v dnevnem času pregledajo Otroški in šolski dispanzer Domžale, po v naprej določenem razporedu.
Kako ukrepamo, če nenadoma zbolimo ali se poškodujemo?
- V primeru akutne bolezni ali poslabšanja zdravstvenega stanja najprej ukrepamo sami. Vzamemo zdravila, ki jih poznamo, jih imamo doma ali jih kupimo v lekarni – proti bolečinam, vročini, krvnemu pritisku in podobno. Počivamo in počakamo na učinek.
- Če smo v dvomih glede ukrepanja ali obiska zdravnika, za nasvet pokličemo osebnega zdravnika. Če osebni zdravnik ne dela, pokličemo urgentno ali dežurno ambulanto.
- Če naši ukrepi ne pomagajo in menimo, da potrebujemo zdravniški pregled, v dnevnem času med delovnikom obiščemo osebnega oz. nadomestnega zdravnika. Ponoči, ob sobotah, nedeljah ali praznikih pa obiščemo dežurno ambulanto ZD Domžale.
- V primeru hujšega nenadnega poslabšanja zdravstvenega stanja, ki zahteva čim prejšnjo zdravniško pomoč, obiščemo urgentno ambulanto ZD Domžale
- V primeru svežih poškodb najprej poskrbimo za prvo pomoč (zaustavitev krvavitve, preveza rane, hlajenje, analgetik, imobilizacija), nato po potrebi obiščemo urgentno ambulanto ZD Domžale ali Urgentni blok Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.
- V primeru življenjske ogroženosti vedno pokličemo 112.
Kdaj gremo v urgentno/dežurno ambulanto v ZD Domžale ali pokličemo 112?
V primeru simptomov in znakov nenadnih bolezni, ki zahtevajo nujno zdravniško oskrbo.
- kadar nas duši (112)
- kadar nas močno boli v prsih (112)
- kadar izgubljamo zavest, smo bledi, potni in omotični (112)
- kadar nam nenadoma ohromi del telesa (112)
- kadar nenadoma dobimo hud glavobol z bruhanjem, motnjami vida, govora, spomina in z možnostjo visoke temperature
- kadar bruhamo, izkašljujemo, odvajamo kri ali črno, smrdeče, mazavo blato
- kadar imamo novo nastale motnje srčnega ritma
- kadar imamo prepočasen utrip (< 50)
- kadar imamo prehiter utrip (> 150)
- kadar imamo popolnoma nereden utrip
- kadar nenadoma dobimo neznosne bolečine v trebuhu in imamo trd trebuh
- kadar nas močno boli kjerkoli v telesu, a nam analgetik, ki smo ga vzeli, ne pomaga
- kadar dobimo hujšo alergično reakcijo (koprivnico ali srbečo rdečino po celem telesu, otekanje obraza, težave z dihanjem in omotico)
- kadar ne moremo zaustaviti krvavitve iz rane ali nosu
V primeru svežih poškodb, ki ne zahtevajo rentgenskega slikanja ali večjega kirurškega posega, vam bomo lahko pomagali v urgentni ambulanti ZD Domžale:
- različne rane (ureznine, razpočne rane, vbodne rane …)
- zvini, večje udarnine
- tujki v očeh
- tujki v koži
- kemične poškodbe oči
Ob sumu na zlom ali v primeru večjih ran je potrebna oskrba na kirurški urgenci Kliničnega centra Ljubljana, soba 39. za sveže poškodbe (do 24 ur) ne potrebujemo napotnice.
S klikom na povezavo lahko preverite kje se na območju občin Domžale, Mengeš, Moravče, Lukovica in Trzin nahajajo avtomatski eksterni defibrilatorji (AED).